Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Jeśli chcesz nabyć obrączki ślubne Kraków, koniecznie odwiedź ten adres

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a oznaką ich wierności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich historia jest wspólna i sięga wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka stuleci później, o czym jednak niedużo osób pamięta. Już uprzednio bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak na przykład we Francji, na Słowacji, w Kanadzie czy w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które reprezentowały potęgę miłości. Dziś do ich sporządzenia używa się przede wszystkim platyny i złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: