Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Jeśli chcesz zamówić silnik prądu stałego, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Wiele rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Małe lub olbrzymie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel przeważnie nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Garść informacji o silnikach na prąd stały

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania cenionych innowatorów połowy XIX w., jak m.in. Thomas Davenport, Gaston Planté oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, komutatora i szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu cenione za fenomenalną niezawodność, a także ciche działanie.

Silniki prądu stałego znajdują się w wielu powszechnie używanych sprzętach

Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik CD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów i samochodzików sterowanych radiowo, a więc zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie damy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają też pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od szanowanych światowych producentów.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Post Author: