Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

System SWIFT - uzupełnij swoje wiadomości!

Pomimo, iż właściwie systematycznie korzystamy z usług bankowych, masa osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw sprawnego działania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT wykorzystują nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie działają także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC znanych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: