Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o Krajowym Systemie e-Faktur, znajdziesz na flobo.io.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie właściciele przedsiębiorstw na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, z kolei dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury mają jednolitą strukturę bez względu na to które programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności wysyłania pliku JPK_FA

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność m.in. wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA oraz zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zgubią faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Watro dodać, że konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: