Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego liczne atuty sprawiają, iż leasing bywa świetnym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W szczególności ze względu na to, że w Polsce ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny wpływa także to, iż pozwala on na zdobycie niezbędnych do działalności firmy aktywów bez konieczności ich kupowania. Na czym dokładnie więc opiera się leasing? O czym należy pamiętać stawiając na tę metodę finansowania?
Na jakich zasadach polega leasing?
Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle bywają auta, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do działania przedsiębiorstwa lub sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione przedmioty powinny zostać oddane leasingodawcy, a ten najczęściej odsprzedaje je w atrakcyjnej cenie.
Opłacalny leasing – jak go wyszukać?
W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, iż ciężko wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu będą właściwe kwalifikacje. A że nie każdy właściciel firmy takie posiada, wybierając leasing, najlepiej zrobimy zasięgając porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto zatem odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych możliwości oraz zapewni, że leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.