Więcej informacji o srebrnych monetach.
Monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, są dodatkową opcją dla osób pragnących lokować swoje pieniądze w kruszce. Owszem, najpopularniejszym metalem szlachetnym także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednakże w ostatniej dekadzie coraz więcej krajów wypuszcza srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zdobyły wiernych zwolenników, szczególnie wśród inwestorów z niezbyt zasobnym portfelem.
Monety bulionowe – srebro jako dobra opcja dla inwestorów
Nie mijamy się z prawdą, jeśli oznajmimy, że srebro bulionowe to niejako nowością na rynku inwestycyjnym. Bite są w mennicach kilku państw, i to zaledwie od lat osiemdziesiątych XX w. (pojawiły się jako pierwsze w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Choć kupowane przez inwestorów od prawie 5 dekad, ich oferta nie jest nadal tak duża jak podobnych monet ze złota. Srebro bulionowe jest jednakże świetną propozycją dla osób potrzebujących zróżnicować swoje środki finansowe, a których nie stać na inwestycje w złoto bądź platynę lub które obawiają inwestycji w odpowiednio droższe srebrne monety kolekcjonerskie. Czemu monety bulionowe uważa się za rozsądniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z tego samego metalu szlachetnego? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w momencie wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zdecydowanie przekracza koszt kruszcu, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to przede wszystkim ogólny wydatek poniesiony przez producenta na wybicia numizmatu (między innymi stworzenie przez grafika niepowtarzalnego wzoru oraz przygotowanie stosownych matryc). Nie bez znaczenia ma dodatkowo to, że monety kolekcjonerskie sprzedawane są w ograniczanej liczbie sztuk, co na starcie już zwiększa na nie popyt. Nie gwarantuje to jednak, iż z biegiem lat ich wartość będzie powoli rosnąć! Powinno się mieć na uwadze, że tak jak każdy przedmiot kolekcjonerski, monety takie będą warte tyle, za ile pragnie je nabyć przyszły kupiec. Z kolei srebrne monety bulionowe nie posiadają wymiaru kolekcjonerskiego (ich wygląd zmienia się niezmiernie rzadko, a zarazem nie mają ustalonego rocznego nakładu), dlatego ich wartość mocno powiązana jest z ceną rynkową srebra.
Srebro bulionowe – jakie monety kupimy w rodzimych sklepach?
Srebro jest tanim metalem inwestycyjnym, skutkiem tego monety lokacyjne z tego kruszcu sporadycznie wytwarzane są w wadze mniejszej niż 31,1 g, a więc 1 oz. I mimo, iż próba srebra .999 i waga 1 oz to praktycznie rzecz biorąc standard dla tych monet, u resellerów zamówimy również monety o wadze 3 oz, 10 oz, a nawet 1 kg. W polskich sklepach posiadających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez problemu kupimy rozpoznawalne na każdym krańcu świata południowoafrykańskie Krugerrandy, Liście Klonowe z Kanady czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niebanalnym nominale 1,5 €.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]