Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko Biała - skieruj się w to miejsce

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: