Czy badań psychologicznych kierowców należy się obawiać?

Czy badań psychologicznych kierowców należy się obawiać?

Badania psychologiczne Bielsko - dowiedz się więcej o tych usługach.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania określonych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, bardzo często mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań zbudowana jest z testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Ujmują m.in: neurotyzm, psychotyzm i ekstra- oraz introwersję. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1, D1+E, D+E oraz D. Przejść muszą je również osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora i egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Powinno się dodać, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je wyłącznie raz.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: