W tym miejscu znajdziesz szczegółowe informacje o bólu kręgosłupa
Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym pomału staje się codziennością dla znacznego odsetka populacji. Dziś nie jest to już przypadłość, której doświadczają tylko osoby w starszym wieku. Praca za biurkiem połączona z małą aktywnością fizyczną skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają także młodsze osoby.
Ból pleców to nie tylko następstwo przeciążenia
Ból kręgosłupa może mieć kilka źródeł. Jego pojawienie się np. na wysokości klatki piersiowej częstokroć powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też informować o powstawaniu zmian reumatycznych bądź schorzeń narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego oraz ból na wysokości łopatek najczęściej jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przestawiania obiektów o znacznej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, bo łagodnieje po odpoczynku, jednakże może on być symptomem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Naturalnie ból kręgosłupa bywa także następstwem najrozmaitszych stanów zapalnych czy urazów nieraz tak znikomych, że wspominamy je dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.
Przeciwdziałanie bólom pleców
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba szybko umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on orientacyjnie rodzaj oraz przyczynę bólu, po czym skieruje do stosownego lekarza specjalisty, który ustali efektywny kierunek terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Dlatego specjaliści rekomendują pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. w czasie pracy przy biurku, utrzymanie odpowiedniej wagi oraz systematyczne ćwiczenia. Spięte mięśnie szyi i pleców można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy pomocy urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe, a także stymuluje krążenie krwi i limfy.
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]