Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Tu uzyskasz szczegółowe wiadomości na temat urologa w Krakowie prywatnie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które zauważyły u siebie niepokojące oznaki choroby, często odwlekają o kilka tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować sporo różnych symptomów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych w nadziei, że same miną. Na które więc symptomy powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsza barwa czy obecność w nim krwi albo ropy, ale też pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej wyraziste, przykładowo ból w okolicy podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni powinni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy spostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba też zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni lekarza urologii celem konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), jak również leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają również wiele złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i plastyka miedniczek nerkowych.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: