Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących biopsji gruczołu krokowego? Wejdź na www.scmkrakow.pl

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wielkości do kasztana jadalnego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Warto podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego powstania.

Problemy oddawaniem moczu i erekcją – alarmujące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje spore niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki czy niska krzepliwość krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: