Kwas hialuronowy a medycyna estetyczna

Kwas hialuronowy a medycyna estetyczna

Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest polisacharydem, który występuje w rozmaitych tkankach organizmów żywych, np. w ciałku szklistym oka. Jednak najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje również właściwością wiązania dużych ilości wody, i to właśnie m.in. on powoduje, iż skóra jest sprężysta. Wraz z biegiem lat kondensacja kwasu hialuronowego sukcesywnie się zmniejsza, przez co skóra staje się luźniejsza. Stąd właśnie powstają zmarszczki, będące bezpośrednim następstwem nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.

Kwas hialuronowy – nie tylko medycyna estetyczna

Pomimo iż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się z reguły z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w o wiele szerszym zakresie. Wykorzystuje się go między innymi w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej czy w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, spłycenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie okolic ust, brody i podbródka, likwidację cieni pod oczami czy podkreślenie kości policzkowych. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się także na dłonie oraz na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania ostrzykiwania kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, więc potencjalne podrażnienia lub reakcje alergiczne po zabiegu zdarzają się sporadycznie, jednak nie można ich lekceważyć. Przed dopuszczeniem do zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem wywiad, w trakcie którego weryfikuje, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak np. ciąża, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry czy trądzik, a także potencjalna nadwrażliwość na ten biopolimer.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym przeprowadza się z użyciem mikrokaniuli, która przez wzgląd obłej końcówce nie rani tkanek jak zwykła igła. W zależności od wielkości obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od pół do półtorej godziny. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może pojawić się obrzęk, który zanika po 2-3 dniach. Wypada podkreślić, że efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są permanentne, bowiem ten związek podlega procesowi metabolizmu przez organizm.

Post Author: