Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Korekcja stożka rogówki. Więcej szczegółów na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia oraz może być powodem kolejnych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak zatem powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – jak objawia się ta choroba?

Rogówka to transparentna część oka, która silnie skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i ma dużo receptorów bólowych, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, czasami zdarza się także podwójne widzenie. Stożek rogówki często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie dolegliwość jest prostowana przy pomocy soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie natomiast nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – różne procedury

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem różnorodnych procedur medycznych. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie miopii albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Post Author: