palcaty, szpicruty, baty jeździeckie

Jak rozróżnić typy batów jeździeckich?

Kupując strój jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się również w najistotniejsze przybory. Zarówno podczas poskramiania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie turniejów, nieodzowne będzie użycie palcatów i batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje

Wyróżnia się kilka kategorii batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz naturalnie palcaty skokowe. Na ogół wykorzystuje się:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 centymetrów i służy do skłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu naprzód, zatrzymania konia albo przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Współczesne baty do lonżowania produkowane są z reguły z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki. Zwykle są składane, jednakże można nabyć również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma średnio między 90 a 140 centymetrów) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Trzeba podkreślić, że wykorzystuje się go wyłącznie wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od zwierzęcia należytego zachowania za pomocą bodźców przekazywanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany również szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Kończy się na ogół klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę i zmusza je do określonej reakcji. Palcatem uderza się łagodnie zwierzę w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego nie jest on długi.

Po czym rozpoznać, iż smagnięcie palcatem lub batem jest zbyt silne?

W czasie jazdy palcaty oraz baty chwytamy tak, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli rączka zakończona jest pętlą, nie należy zaciągać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w przypadku upadku dżokej mógłby się zranić.

Batów jeździeckich i szpicrut niesłychanie łatwo nadużyć, dlatego trzeba zawsze korzystać z nich z namysłem. Zbyt silne smagnięcie może doprowadzić do tego, że zamiast zareagować na komendę zwierzę będzie bardziej niepokorne albo zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Jeśli bat czy też palcat odcisnął ślad na skórze konia to znaczy, że jeździec uderzył z pewnością zbyt mocno.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Post Author: