Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Sprawdź, gdzie kupić rynny PCV.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc skonsultować z fachowcem.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

Post Author: