Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Jeśli potrzebujesz książek dla młodzieży, skieruj się na tę stronę.

Dzieci wychowywane w XXI w. mają coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę na komputerze, w telefonie lub w telewizji, a po książkę na ogół sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I również przez obowiązek czytania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży – historie dla młodej generacji odbiorców

Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na rynku jest co niemiara literatury dla nastolatków nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają zagadnienia i snują historie interesujące dla młodszej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury zyskała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja tworzona z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Powieści młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, horrory oraz obyczajówki. Ale wszystkie te książki łączy odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodzieży. Powieści te piszą zatem o pierwszej miłości, zdobywaniu i utracie przyjaźni, kontaktach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości i znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury młodzieżowej pozwala młodzieży poczuć, iż inni także mają jednakowe życiowe zawirowania przez tych parę intensywnych lat dorastania.

Czemu warto zachęcać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Polecamy proponować nastolatkom angażującą ich literaturę, ponieważ rozbudzenie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem lat daje mnóstwo korzyści. Osoba, która jest oczytany operuje szerszym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co niewątpliwie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Ale odkrywanie historii innych osób w tym samym wieku to również metoda na lepsze poznanie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna kpić z pasji dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej sięga po książki o superbohaterach lub duchach nie komentujcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: