Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Kup łańcuchy śniegowe na http://bit.ly/2PNviZH

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Post Author: